Ak Parti döneminde büyüme


fatih özatayMerkez Bankası Eski Başkan Yardımcısı Fatih Özatay Ak Parti’nin ekonomi planını ve güncel ekonomik durumunu değerlendirdi.

Ak Parti döneminde; 2002 – 2006: 7.2 olan büyüme 2007 – 2014: 3.5 oldu siyasi olarak hiç bir şey değişmese de büyüme yavaşladı. İlk dönemde özel sektörün yatırım artışı vardı ikinci dönemde özel sektörün yatırımları azaldı. Büyüme yarı yarıya düştüğü gibi özel sektör yatırım yapmıyor. Bir diğer olumsuz gelişmede doğrudan yabancı yatırımcı girişi azalıyor ama Breziya’ya, Meksika’ya azalmıyor Türkiye’ye azalıyor.

Bütün bunlara baktığımızda demokrasi, hukuk sistemi ile ilgili bir sorun var. Benzer hızlı büyüme dönemleri 1970’lerde de var. Ama büyüme 5 yıllık oluyor ve devam etmiyor. Orta gelir tuzağından çıkan ülkeler 15 sene büyüyebiliyor. 1990’lardan sonra makro ekonomik istikrar sağlandı, enflasyon ve faiz düştü, hızlı büyümek için olmazsa olmaz bir koşuldu.

İlgili>>  Ak Parti'nin yenilmesi için ekonomik kriz lazım dediler

Döviz kuru hareketlerine karşı mücadele etmek çok zor döviz kurundan artış ülkemize bağlı değil iken bunu kontrol etmek çok zor. Eğer döviz kurunun artışındaki artış siyasi konuşmalarsa burada iş güvene bakıyor, eğer güven kaybediliyorsa o güvenin gelmesi çok zor oluyor.

Merkez Bankası bağımsızdır temel amacı fiyat istikrarıdır demek bundan sonra demek ne kadar inandırır bilmiyorum en azından bunlar dendikten sonra Merkez Bankası‘nın yaptıkları daha etkili olur.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç