Ahmet Davutoğlu: İslam Avrupanın asli unsurudur


ahmet davutoğlu

Almanya’da olan Başbakan Ahmet Davutoğlu basın mensuplarına yaptığı açıklamada barışın kalıcı olmasını vurgulaldı. Davutoğlu’nun açıklaması şu şekilde oldu:

Terörün ve şiddetin her türlüsüne tahammül gösterilemez, her ırktan, her dinden insanlar Avrupa kıtasını paylaşmaya devam edecekler. Kültürlerini dinlerini inançlarını koruyacaklar. Onlar hiç bir zaman sahipsiz değildirler. Türkiye onların yanındadır.

Avrupa kıtasındaki dinleri ötekileştiren tutumundan uzaklaştırmak zorundayız. Aynı zamanda da aşırı yaklaşımları Avrupadan korumalıyız.

İslam Almanya’nın asli bir unsuru, bu değişmez bir gerçek. Avrupa’nın iç barışı içinde hepimiz bu barışa hizmet etmeliyiz. İtalya Rusya İspanya ile olduğu gibi Almanya ile de yüksek işbirliğine girme kararı aldık. Başbakanlıkların eş başbakanlığında bu ilişkilerin düzeyini yükseltme kararı aldık. Bundan sonraki ilk toplandı 2016 ocakta gerçekleşecek bu Türk Alman ilişkilerinde tarihi bir anlaşmadır.

İlgili>>  Pegida'nın amacı ne?

Biz hiç bir dini topluluğa mazur göremeyiz Avrupa’da son dönemde artan terör karşı tutumumuzu ortaya koyduk, bu şekilde artan olaylara karşın bizim Almanyada’ki vatandaşlarımız kendinden emin ve vakur şekilde oldular onlara buradan teşekkür ederim. Almanyada’da yaşayan müslümanlar eşit olarak din özgürlüğünden faydanacaklardır, bundan sonra da yaşamaya devam edeceklerdir dedi.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç