Ahlak ve Çocuk


caner taslamanProf. Dr. Caner Taslaman ahlak ve çocuk hakkında bilgi verdi.

 

Biz onlara öğretiyor gibi sansakta öğrenme sürecinden ziyade zihinsel hazırlıklı geliyorlar. Son 20 yılda psikolojide deneyler bunu gösteriyor. Çocukların doğuştan bir dil öğrenme potansiyelinde doğdunu bize bilimsel araştırmalar söylüyor.

Yapılan deneylerde, birkaç dil öğrenen çocuklarda tüm dilleri aynı kalitede öğreniyor. 20. yüzyılda dil felsefesi çok konuşuldu. Çocuklar dil gibi aynı şekilde ahlaki kavramları da kapmaya, öğrenmeye yarayan bir potansiyel ile dünyaya geliyor. Bir günlük çocuklar bile yanındaki bir bebek ağlarsa onun ağladığı gözüküyor ama aynı şiddettle başka bir ses verildiğinde o çocuğun ağlamadığı gözüküyor, burada çocuğun empati kurduğunu gösteriyor.

İlgili>>  Heykeller ve çocuklar

Konuşmayı bilmeyen çocuklara kuklalalar gösteriliyor, yardımcı ve engelleyici kuklalar gösteriliyor. Deney yapan çocuklar ellerindeki bir şeyi iyi olan kuklaya vermeye çalışıyorlar.

Aslında biz doğuştan oldukça zihnimizde ahlakla ve dil ile kapasiteli olarak dünyaya geliyoruz. Ahlak ile ilgili yeteneğimiz de ahlaki sistemleri öğrenmeye ve onların bir parçası olmaya olanak veriyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç