Ahiretin Varlığının Delilleri Nelerdir ?


caner taslamanProf. Dr. Caner Taslaman,  Ahiretin varlığını destekleyen deliller nelerdir ? sorusunu yanıtladı.

İslam’ın en temel inançlarından biri de ahiretin varlığına inançtır. Allah’a inançtan sonra diyebilir ki en temel mesaj ahirete inanmaktır. Kuran’da Allah’a ve ahirete gününe inanırlar diye geçer. Gerçekten ahiretin olduğunu gözümüzle görmüyoruz ama buna inanmamız için mantıklı sebepler var.

Birisi Allah’ın varlığını anlayan bir kimse ahiretin mümkün olduğun anlar ve bu çok büyük erdemdir. Allah’ın varlığını anlamak öyle büyük erdemdir ki, kör ve sağır bir insan düşünün belki dokunarakta bir his alamıyor. Bu kadar büyük bir karanlıkta kalmış birinin Allah’ın varlığını anlayan kimse kör ve sağır da olup aynı zamanda bütün bu duyulara kavuşan kimsenin değişimi kadar aslında büyük bir değişim olmuş olması gerekiyor.

Kuran’a göre ahiretin olduğuna inanmamak şaşılacak şeydir

Allah‘ı gerçek anlamda hissederek anlıyor ise o kadar büyük bir değişimdir ki bu hayata bakış yep yeni bir göz ve kulak kazanıyor ve her şeye bakışımız değişiyor. Karşımızda evren mi duruyor bu yaratılmış bir evren. Bedenimiz mi var bütün bunlara Allah’ın vermesi ile sahip oldum demektir. Bunu anlayan insanın ahiretin varlığını anlaması çok kolay.

Kuran’daki ayette dediği gibi bunlara size ilk defa veren yeniden de yaratabilir diyor. Başka bir ayette ise ister taş olun, ister demir, ister ise gözünüzde büyüttüğünüz daha büyük bir şey. Asıl şaşılacak şey Kuran’a göre ahiretin olduğuna inanmamaktır. Kuran’a baktığımızda ahiretin çok basit yaratıldığını anlıyorsunuz. Ahireti anlamak insanı çok ileriye götürüyor.

Kuran’ın Allah’ın gönderdiği kitap olduğun anlarsanız bütün bunları yaratan, ahireti yaratan da Allah olduğuna göre ve Kuran’da Allah vaad ediyorsa iş bitmiştir demektir. Kuran’dan bağımsız delil şudur: Allah’ın varlığını anlayan bir insan bizim iç yapımızı Allah’ın yarattığını görüyor. Kendi iç dünyasına bakan kişi şunu da görür ve bu dünya hayatının kendisine yetmeyeceğini hisseder. Her insanda bu dünyanın yetmeyeceği donanım olmuştur ve insan iç dünyasına baktığında dahası yok mu bundan sonra ne olacağız gibi soru sorar insan kendine. İnsan bundan sonra hayatı isteyecek şekilde iç yapısı oluyor demek Allah insanı bu şekilde yarattı demektir. Allah’ın varlığını anlayınca iç dünyamızın böyle olduğun anlayınca Allah tarafından bize bu duygular verildiğini anlarız. Allah istemeseydi istemeyi bize vermezdi.

Allah’ın varlığının delilleri

1- Allah susama hissi vermiş suyu hazırlamış, acıkma hissi vermiş karşısında yemekte vermiş. İçimizdeki susama hissi suyu bulacağımızı garanti etmez. Aynı şekilde ahiret hissi olması ahirette istediğimizi alacağımızı cennete garanti etmez ama ahiretin var olduğun gösterir, susama hissinin suyun varlığını gösterdiği gibi.

2- Her birimiz Allah’ın varlığını anladığımızı düşünüyoruz, her insanda irade görüyoruz. Bizim irademizi olması dünyadaki en temel şeylerden birisidir. İyilik ve kötülükte yapıyoruz, seçimler de yapıyoruz. Allah isteseydi bizi otomatlar gibi yapardı ama içimizde irade olması bizim sorumlu olduğumuzu gösterir. Sorumlu olmak demekte bir çok insan burada yaptıklarının karşılığını almadığına göre bundan sonra hayatın hesabı olduğunun göstergesidir.

3- Dünyaya bakıyoruz, bir manzara var karşımızda, çok iyiler var yaptıkları iyilkler ile gidiyorlar dünyada çeşitli sıkıntılar yaşıyorlar. Dünya cennete kurma yeri değil bir çok kötü de yine bu dünyada insanların yaptıkları kötülükleri görüyoruz. Yine bizim içimizdeki adalet hissi bu dünyada bunların karşılığını almaması bu dünyadan sonra bir hesap olduğunun hissini uyandırıyor.

4- Bir çok Allah’a inanan yönelen, gönülden seven insanlar bakıyoruz ahireti inkar edenlerin büyük bir kısmı alay ediyorlar ve Allah istediklerinin karşılığını vermez diyorlar. Allah bunu yaratmayı beceremez diyorlar, inanlar ise Allah için yaratmanın çok kolay olduğunu savunuyorlar. Böyle bir manzaranın olması bile bence tek başına delildir.

5- Allah bir din göndermemiş olmasaydı diyelim bu kadar Allah’a inanan ve dinsiz bir şekilde inanmış olsalardı bile bu kadar insanın Allah vaad etmemiş olsaydı ahiretin yaratılacağını bu kadar insan Allah’tan ahiretin var olmasını istiyor. Bu kadar sistemi yaratan için bu sistemi yaratması ve ahireti yaratması çok kolay.

6- Bu kadar kişinin ahiret ile ilgili duası olması bile insanların ahiretin yaratılacağını kuvvetli bir şekilde hissetmesi bile bir delil. Bir de Allah vaad edince inanmak daha da üst seviyeye çıkar.

7- Ahiret olmazsa dünyadaki her şey anlamsızlaşır, Allah çok muazzam bir şey bize gösteriyor, olağanüstü bir tiyatro sahnesi gibi bir anda görüyoruz perde kapanıyor. Ancak her şey ahiret ile anlamını bulur. Allah’ın varlığına inanmak ahiretin var olacağını göstermektedir.

 

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç