Ağız Kokusu Nasıl Önlenebilir?


Ağız kokusu nedir, nasıl oluşur?

Ağız kokusu bir hastalık değildir ama bir hastalığın belirtisidir, ağız kokusu iki tipe ayrılır birisi fizyolojik, normal yemek yediğimiz zaman özellikle kokulu olan sarımsak gibi yediklerinizden oluşan ağız kokularıdır bunlar normaldir. Patalojik olanlar var bunlar da ağzınızda olan diş çürükleri, diş eti rahatsızlıkları, faranjit, tonsilit gibi boğaz hastalıkları reflü mide rahatsızlıkları gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları ve şeker hastalığı karaciğer yetmezliği böbrek yetmezliği gibi sistemin hastalıkların belirtisi olabilir.

Ağız Kokusunun Sebepleri Nelerdir?

  • Sinüs ve akciğer kaynaklı olan enfeksiyonlar,
  • Şeker hastalığı olan durumlarda (Aseton kokusu gibi bir ağız kokusu alınır)
  • Böbrek yetmezliğinin olduğu durumlarda (Balık kokusuna benzeyen bir ağız kokusu hissedilir)
  • Hastanın karaciğer yetmezliği olduğu durumlarda
  • Hastanın metabolizmasının bozuk olduğu durumlarda (Zaman zaman kötü bir balık kokusu hissedilir. Teşhisi zor olabilmektedir.)
  • Ağız kuruluğu, diyet, aç olma durumları, oruçlu olmak gibi sıvı gıda eksikliğinde vücuttaki protein ve yağlar çözünmeye başlar. Metabolizmanızın yan etkenleri, kötü bir ağız kokusu olarak ortaya çıkar.)
İlgili>>  Ağız Kokusunu Önlemek için Öneriler

Ağız kokusu kronik olabilir mi?

Kronik hastalıkların ağız kokusu yaptığı durumlarda bunun ortadan kaldırılması biraz daha zor oluyor. Kronik böbrek yetmezliği kronik karaciğer yetmezliği ve şeker hastalığı gibi durumlarda bu eklemleri ortadan kaldırmak mümkün olmuyor, bu ortadan kalkmadığı sürece hastanın ağız kokusu ortadan kalkmıyor ama azaltılabiliyor, tamamen ortadan kalkmıyor.

Ağız kokusu nasıl ortadan kaldırılır?

Ağız kokusu etkeni ortadan kalktığında ortadan kalkan bir durumdur. Mesela ağzımızdaki çürüklerimizi ve diş taşlarını veya diş eti rahatsızlıklarını ortadan kaldırdığımızda bunlardan oluşan ağız kokusu giderilmiş olur. Ağız kokularının yüzde 85’i ağız içerisinde diş çürükleri, diş eti rahatsızlıklarına bağlı olan ve ağız kuruluğuna bağlı olan hastalıklardır. Geriye kalan yüzde 15’nin yüzde 5’i faranjit, sinüzit gibi kulak burun boğazı ilgilendiren rahatsızlıklardır. Yüzde 10 ise sindirim sisteminin sebep olduğu ağız kokularıdır.

Ağız içerisindeki sorunlardan olanlarda tamamen ortadan kaldırılması mümkündür, kısmen kulak burun boğazı ilgilendirenlerde ise etkeni ortadan kaldırmak mümkündür fakat sistemik rahatsızlıklarda bu durumu zor başarılabiliyor,tam başar sağlanamıyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç