Affetmek Neden Önemlidir


 

beyhan budakUzm. Psikolog Beyhan Budak Neden Başkaları İçin Değil Kendin İçin Affetmelisinizi anlatıyor.

Affetmek kolay bir iş değildir. Birine kızdığınızda zamanla kin ile birleşir ve affetmek bizim için çok daha zor bir hale gelir. Birine hissettiğiniz kin, duyduğunuz öfke işleri daha iyi hale getirmez. Yıllar boyunca o kini hissetseniz ve karşı tarafı affetmeseniz de iyi bir şey olmaz ve içinizdeki o duygu sizi kemirmeye devam eder.

Affetmemek hastalıklara neden olur

İyi şeyler yaşamak noktasına gelmek istiyorsanız o geçiş affetmekten gelecektir. Kin tutmak sürekli hissetmene neden olur. Sürekli öfkeli olmak, yüksek tansiyon, mide rahatsızlıkları, sırt ve bel ağrılarını tetikleyebilir. Sağlık anlamında kin tutmanın negatif etkileri vardır.

Başkalarını affetmemek onlara güç vermektir. Başkalarını affetmediğiniz zaman zihin o öfke için devamlı çalışır. Ona karşı nasıl tepki göstereyim gibi düşünceleri zihin tekrar eder mutsuz olur.

İlgili>>  Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Kendini affet ve özgür ol

Affetmenin en önemli kısımlarından bir tanesi de kendimizi affetmemek, hepimizin hayatında pişmanlıkları vardır. Keşke dediğimiz olaylar vardır. Geriye dönüp o pişmanlıklarımızı değiştirmenin bir imkanı yoktur. o yüzden pişmanlıklarımızı en azından ders niteliğine çevirip kendimiz ile barışık olmamız çok önemli.

Öfke bizi dibe çeken şeylerden bir tanesi. Eğer ki bu dibe çekmekten kendini kurtarırsan daha mutlu olacaksın. Hayatta tamamen mutlu olmak gibi bir şey söz konusu değil. Ama en azından içinde biriken sıkıntıları, başkalarının sende bıraktığı izleri kendinin pişmanlıkları bir şekilde dışarı atabilirsin özgür olmak senin için harika olacak.

Hayatta yanlışlıklar pişmanlıklar hep olmuştur ve olacaktır. Diğer insanlar çoğunlukla hatalarını kabul etmeyecek belki de seni suçlayacaktır. Ama sen kendi huzuru kendin sağlayabilirsin.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç