Adolf Hitler Kimdir? Naziler Hakkında İlginç Bilgiler


Adolf Hitler Bavyera Alman sınırında küçük Avusturyalı kasabasında, 20 Nisan 1889 tarihinde doğdu. Son derece iradeli Avusturya gümrük memurunun oğlu idi. Gençliğinde asi idi ve okulda başarısızdı. Sonunda 1905 yılında tamamen örgün eğitimi bıraktı ve ormanda dolaşıp ünlü bir sanatçı olma hayalini, amaçsız varlığı, okuma ve resime başladı. Annesi öldüğünde 1907 yılında, Güzel Sanatlar Akademisi’nde kayıt amacıyla Viyana’ya taşındı. Adolf Hitler’in başarısızlığı derin depresyon dönemine girmesine neden oldu.

Viyana Belediye Başkanı Karl Lueger bölgesinin anti-semitik ya da Yahudi karşıtı milliyetçi Hıristiyan-Sosyalist Parti (1844-1910) başarılarından etkilendi. Hitler, kendi “ideoloji” ve Nazi partisinin merkezi olmaya devam etti. Antisemitizm ve ırkçı mitolojisi geliştirmeye başladı.

Mayıs 1913 yılında Hitler Münih’e döndü ve bir yıl sonra Birinci Dünya Savaşı (1914-1918) patlak vermesinden sonra, o diğer Avrupa güçleri ve Amerika’ya karşı savaşta Alman ordusu eylem için gönüllü oldu. Savaş sırasında o ayrım ile Almanya’nın Batı cephesinde savaşmış ama onbaşı rütbesi dışında promosyon (düşük rütbeli subay) kazandı. Demir Haç First Class, cesareti için birçok ödül kazandı.

1924’de Münih’ten hükümeti devirmek için teşebbüslerde bulundu fakat başarılı olamadı. Bunun üzerine 10 ay hapse mahkum edildi ve bu zaman içinde “Mein Kampf” (Kavgam) isimli bir kitapta fikirlerini yazdı. Şimdilerde bu kitap Almanya’da antisemitizme yol açtığı gerekçesiyle yasaklanmaya çalış çok sıkışıyordu. Bu kitapla birlikte yeni teşebbüslerine de yol gösterdi. 1924 ve 1929 yılları arasında partisi başarısız oldu. Ancak Dünya Ekonomik Krizinden sonra daha fazla oy kazanabildi (1929). 1930 seçimlerinde yüzde 18 oy ile SPD’den sonra ikinci büyük parti oldu. Hitler’in oyları Katoliklerden daha fazla Protestanlardan, şehirlerden daha fazla kırsal bölge ve kasabalardan, işçilerden daha fazla orta ve üst kesimden geldi.

Seçimle işbaşına gelen Adolf Hitler kısa zamanda anayasa değişikliği hakkını elde etti. Hemen ardından diğer partileri yasakladı. Almanya’da aşırı artık gösteren işsizliği savaş hazırlığı için kullanarak, iş sahası oluşturdu.

Nazi Almanyası 10 senede 24 ülkeyi fethetti

Almanya Hiter’in yönetimindeyken sadece 10 senede Fransa, İtalya, Yunanistan, Sovyetler Birliği ve Fillandiya da dahil olmak üzere 24 ülkeyi fethetmiş ve bir süper güce dönüşmüştü. Motorizasyon teknolojisi çok hızlı geliştiği için hiçbir güç karşısında duramadı. Örneğin Polonya ile savaşırken, Polonya, Alman tanklarının üzerine ancak süvarilerle saldırabilmiş ve birkaç günde hepsi katledilmişti. Naziler geliştirdikleri denizaltı sayesinde Atlas Okyanusunda da hüküm sürmüşler ve New York’a kadar ulaşmışlardı.

Nazilerin yaptıkları deneyler

Holokost’un en belirgin özellikleri arasında insanların tıbbi deneyler için kullanılmaları vardır. Mahkumların kalbine petrol enjekte etmek, canlıyken radyasyona maruz bırakmak gibi deneyler yapmışlardır.

Naziler “süper ordu” oluşturdular

2. Dünya savaşı sırasında Nazi Bilim Adamları süper bir ordu üretebilmek için içerisinde kokain, metamfetamin gibi kimyasallar bulunan tuhaf bir ilaç geliştirmişlerdi. Bu ilacı deneklere verdiklerinde denekler, bir gün boyunca sırtlarında 20 kg yükü yorgunluk çekmeden 90 km yürümüş ve vücut kondisyonları yüzde 500 artmıştı.

Naziler 10 milyon yahudiyi öldürdü

Holokos’a giden süreçte şiddet ve soykırım aşama aşma gerçekleşti. Önce yahudiler kollarında sarı yıldız ile işaretlenmiş bir bant ile yaşamak zorunda kaldılar. Şehirde yaşamaları yasaklandı ve milyonlarcası mahkum edildikleri yerlerde 3 metrelik duvarlar ardından açlığa, susuzluğa ve sefalete maruz kaldı. Daha sonra bu insanlar köleleştirilerek, 24 saat faaliyet halinde olan fabrikalarda çalıştırıldı ve böylelikle Almanya’nın sanayi üretimi on katına çıktı. Buralarda çalıştırılan insanlar belki bir gün evlerine dönebilecekleri konusunda iyimserlerdi ve soykırımın başlamak üzere olduğundan haberleri yoktu. İlerleyen yıllarda binlerce yahudi imha kaplarına götürüldü. 6 milyon yahudi kamplarda katledildi. Bunların yanında Hitler’e karşı çıkan Almanlar, eşcinseller ve özürlülerde vardı. Toplamda 10 milyon civarında insan acımasızca öldürüldü.

Hitler yahudilerin neslini tamamen tükettikten sonra yahudi iskeletlerini, vücut kalıntılarını içeren tükenmiş ırk müzesi adı altında bir müze açmayı bile planlamıştı.

Hitlerin müthiş konuşma yeteneği

Hitler toplulukların düşünmelerini durdurup ve duygusallaşmasını sağlayan ayrıca kalabalıkları ikna eden bir konuşma yeteneğine sahipti. Miting önce yaptığı provalarında kendi fotoğraflarını çektirerek, konuşurken ki duruşunu analiz eder ve ideolojisi aktarma yeteneğini geliştirirdi.

Hitler’in ilk aşkı bir yahudiydi

Adolf Hitler’in ilk aşkı Stefanie bir yahudiydi. Hitler kavuşamadığı için intihar etmeyi bile düşündü. Ayrıca birinci dünya savaşı esnasında kasığına aldığı bir darbe sonucu bir testisini kaybetti ve cinsel gücünü artırması için kendisine boğa spermi enjekte edilirdi.

Dünyanın en büyük silahı Schwerer Gustav’ı ürettiler

Nazilerin ürettiği “Schwerer Gustav” isimli bu tank dünyanın en büyük silahıdır. 1350 ton civarında olduğu için ancak demir yolu üzerinde ilerleyebilmekteydi.

Hitler’in ölümü

Bir yandan Rusya ve İngiltere’ye savaş açan bir yandan da ABD ile savaşan Naziler savaşı kaybettiklerinde Adolf Hitler, önce çok sevdiği köpeğini öldürdü. Daha sonra yeni evlendiği eşi ile saklandıkları sığınakta siyanür kapsülü yutarak intihar ettiler. Hitler, Ruslar tarafından hiçbir şekilde ele geçirilmek istemediği için önceden verdiği bir emir ile cesedini yaktırdı.

 

Adolf Hitler hakkında muhtemelen daha önce bilmediğiniz ilginç bilgiler

 

dfdfdg6

 

 

dfg9

 

 

dfgfgd54554

 

 

ghghghg7

 

 

hf4ffffdg

 

 

jh6

 

 

jhjh65434

 

 

jıkı98

 

 

jmjnbgvf54

 

 

kıkı876

 

 

kjkjkjk7

 

 

sds

 

 

sdsgghhhjj

 

 

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç