Adil bir hukuk sistemi olmadan üretken bir ekonomik seviyeye gidilemez


mustafa kamalakSaadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Türkiye’nin üreten bir ekonomi olmasını vurguladı ve ekonomiyi yorumladı.

Ülkemizin gerçekten devasa problemleri var. 10 yıl geriye dönüp baktığımızda işsizlik yüzde yüz artmış durumda. 10 yıl önce işsizlik oranı 6.6 iken şu anda 11.3 e çıkmış yani 6 milyon civarında insanımız işsiz. Bunlara 5.5 milyon üniversitede okuyan gençlerimizi de eklememiz lazım. 1 milyonu aşkın üniversite mezunu gencimiz işsiz durumda. 300 bin civarında öğretmen atama bekliyor. İşsizlikle ile mücadele etmemiz lazım bunu bir devlet politikası olarak ortaya koymamız lazım.

Her gün en az 6 milyon iş gününü heba eden bir ülkenin ayakta durması, uluslararası alanda söz sahibi olabilmesi, itibarlı bir devlet konumuna gelmesi mümkün değil. Üniversite gençliğini de buna eklediğimizde 11 milyon gencimiz işsiz demektir. Bunlar aynı zamanda üretebilecek olan insanlarımızdır ancak üretemiyor fakat tüketiyor. Çocuklarımız zaten üretecek çağda değil, demek ki Türkiye’de genel nufüsumuz 77 milyon çalışan nufüs 19 milyon civarında bunun bir ekonominin kaldırması mümkün değil. Biz diyoruz ki ülkenin asli problemi işsizliktir, işsizlik ile mücadele edilmelidir. bunun için ülkenin tam anlamı ile bir üretim seferberliği başlatması lazım.

İlgili>>  Türkiye'de işsizlik artıyor

Ağır sanayiye ve yüksek teknolojiye dayanan bir üretim seferberliği olacak, ağır sanayi, milli sanayi olacak. Ancak bunun da yüksek teknolojiye dayanması lazım. Altyapılarının da mutlak suretle oluşturması lazım. Üreten bir ülke olmamız lazım. Hem hukuğun hakim hem de üretimin nitelikli olması lazım nitelikli eğitim olması lazım. İnsanların yarından korkmaması için adil bir hukuk sistemi olmadan üretken bir ekonomik seviyeye gelinemez. Üniversitelerimiz genelde işsizler ordusuna niteliksiz eleman yetiştiriyor. Biz dışarıya ilk ihracatımız insan olmuştur.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç