Acı Hatıraları Unutmak Mümkün Mü?


cem keçePsikoterapist Cem Keçe, acı hatıralardan kurtulmak için neler yapılmalı sorusunu cevapladı?

Şüphesiz herkesin aklından tamamen çıkarmak ve unutmak istediği geçmişte kalmış keşke yaşanmasaydı dediği bir çok anısı vardır. Bu anılar beynimizde izlerin yıllar boyunca taşıyabilir ve günlük hayatımıza sızarak etkilerin doğrudan ve dolaylı olarak gösterebilirler.

Sihirli formül, zaman her şeyin ilacıdır dese de kötü anıları unutabilmemiz için kişi elinden geleni yapsa da bilinç altında olan olaylar orada yaşamaya devam edebilir. Bir anda karşımıza çıkabilir. Tesadüf sandığımız sağlık sorunlar geçmişte yaşadığımızla bağlantılı elem, pişmanlık, üzüntü gibi olumsuz duygulardır.

Travmatik olaylar bedensel ve ruhsal hastalıklara yol açar

sizce-depresyonda-misiniz-test-edin

Yaşam enerjisi vücudumuza enerji meridyenleri aracılığı ile dolaşır, bu enerji aksaksız düzgün bir şekilde aktığında kendimizi sağlıklı hissederiz. Eğer meridyenler arasında bir sorun olursa bu çeşitli organlarda etkisini gösterir. Yaşadığımız travmalar, baskıladığımız duygular meridyenlerde tıkanıklara ve aksamalara neden olur. Bu da psikolojik acı olarak bize yansır, beynimiz ve ön bellek ve ana bellek olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Önemsiz olaylar ön bellekte depolanır, önemli bilgiler ana bellekte depolanır. Yaşadığımız acı olaylar ve travmalar sosyal hafızaya da depolanır. Acı hatıralar sosyal hafızaya kayıtlandığı için ruh halimizi ve davranış tarzımızı da yakından etkiler. Bu nedenle travmatik olaylar hem bedensel rahatsızlıklara hem de depresyon, panik atak, sosyal fobi, yeme bozukluğu, anksiyete gibi pek çok psikolojik bozukluğa neden olabilir.

İlgili>>  Yaşlılıkta Depresyon Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Acı hatıraları silemezsiniz ama etkisini yok edebilirsiniz

depresyon

Bedensel ve ruhsal pek çok hastalığa neden olabilen geçmişte yaşadığımız bu hatıralarımızdan kurtulmak, geçmişi silmek mümkün mü? tabi ki hayır. Maalesef acı hatıraları tamamen silmek mümkün değil. Böylesine kötü hatıraların bize bıraktığı izlerden kurtulmak mümkün. Zaten geçmişte yaşadığımız kötü bir deneyim artık bize kötü hissetmiyorsa o anıyı yok anıyı yok etmeye ihtiyaçta yoktur. Burada önemli olan husus acı hatıraların tamamen silinmesi değil acısız hale getirmektedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç