ABS FREN SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR


 

Geleneksel fren sistemlerinde fren pedalına sert basarak ön tekerlekleri durdurabilirsiniz. Ancak tekerleklerin durması aracın da aynı anda durması anlamına gelmez. Fren ile birlikte tekerlekleri durur fakat otomobilin toplam kütlesi ilerlemeye devam eder. İşte bu ilerleme, artık sürücünün kontrolünde değildir. Direksiyon tüm hakimiyetini kaybetmiştir.

ABS fren pedalına sertlikle basıldığında devreye girer. Sistem, algılayıcı ve uyarıcı bir düzenekten oluşmaktadır. Sürücü pedala kuvvetle basarken, ABS tekerlekleri durduracak olan fren disklerine hükmetmektedir. Algılayıcılar yoluyla, ABS’nin beynine tekerleklerin durumu hakkında bilgi gönderilir. Tekerleğin kilitlendiği iletildiğinde, sistem devreye girerek freni kısa bir süre için serbest bırakır. Bu yaklaşık olarak saniyede 18 kez tekrar edilir. Böylece otomobili yavaşlatırken sürücünün direksiyon hakimiyetine de devam etmesini sağlar.

ABS devreye girdiğinde, fren pedalında titremeler veya sertleşme ardından da mekanik bir gürültü işitilir. Bu normaldir. Sürücü fren pedalına basmaya devam etmelidir.

ABS ile ilgili yanlış bir inanış, fren mesafesini mutlaka kısalttığıdır. Otomobillerin çoğunda ABS sayesinde fren mesafesi biraz daha kısadır ama bazılarında ABS ile fren mesafesi değişmez.

ABS’nin gerçek yararı, frenleme sırasında direksiyon kontrolü sağlamaktır. Böylece bir virajda lastikleri kilitleyecek kadar sert fren yapılığında, araç viraj dışına kaymadan normal çizgisine yakın bir çizgide yavaşlayabilir. Ya da frenlemeye rağmen araç duramayacaksa, öndeki engele çarpmamak için hala direksiyonu kullanabilir.

ABS, otomobil kullanırken karşılaşacağınız tehlikeleri azaltmaya yönelik bir sistemdir. Ancak gerçek kurtarıcı, yavaş ve dikkatli otomobil kullanmaktır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç