Abdullah Gül siyasete neden dönmedi?


Abdullah Gül aktif siyasetin içerisinde olmayacağını belirtmişti. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül neden milletvekilliği düşünmüyor. Ankara’da en çok merak edilen sorunun yanıtını Millet Gazetesi verdi. Gül’ün siyaseti düşünmeme nedenlerine Mutlu Çölgeçen cevap verdi.

11 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘ün siyasete dönüp dönmeyeci iki haftadır Ankara’nın gündemini meşgul ediyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Gül’ün Ak Parti’ye dönmesine sıcak baktığının altını çizmişti.

11. Cumhurbaşkanı’nın yakınları şu anda siyasete girmeyi düşünmüyor dese de son sözü Abdullah Gül söylemişti ve aktif siyasetin içerisinde olmak istememişti. Peki Gül’ün bu kararında hangi nedenler etken oldu. Gazeteci Mutlu Çölgeçen bu soruya cevap aradı.

Gül eski eski partisine yalnız değil bir ekip ile dönmek istedi. Milletvekillerinin hazırlanmasında ki belirsizlik Gül’ün çekingelerinden ilki olarak gösterildi.

İlgili>>  Abdullah Gül ile 12 yıl

İddialara gör Gül kendisine yapılan partiye dön çağrısını samimi bulmadı. Gül’e göre bu seçim öncesi bu siyasi manevranın konjektörel olduğunu düşündü.

11. Cumhurbaşkanı görevi bırakmadan önce partime ve milletime hizmet etmeye devam edeceğim demişti fakat sonrasında yapılan kongre Gül’ü kırdı.

Gül’ün tekrar Ak Parti’ye döndüğünde lider kim? sorusu ile karşı karşıya kalmamak için bu kararı almak istemediği belirtildi.

Başkanlık sistemi tartışmalarında Erdoğan ile farklı düşünmeleri anketlere yansıyan son rakamlarda 11. Cumhurbaşkanı Gül’ün siyasete dönmesine sıcak bakmama fikri de etkili olmuştu.

Doların üzerinde gezen kara bulutlar ve çözüm sürecinin belirsizliği yine Gül’ün şu an vurgusu ile siyasete girmemesine neden oldu.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç