Abdulhamit Han’a neden düşman oldular


mustafa armağanAraştırmacı yazar Mustafa Armağan, Abdulhamit’i neden düşürmek istediklerini ve neden düşman oldukları hakkında bilgi verdi.

 

Düşman olmalarının iki boyutu var birisi siyasi olarak yaptıkları. Ermeni meselesinde yaptıkları, Doğu Anadolu’da özerk bölge oluşturmak isteyenlerin amaçlarına ulaşamamaları. İkincisi ise Filistin’de bir Yahudi devleti kurma çabalarını engellemek istemesi. Üçüncüsü ise İngiltereyi petrol olan bölgelere sokmaması. Neticede 1. dünya savaşından sonra İngiltere amacına ulaştı ama Abdulhamit Osmanlı Devletinin paylaşımını pahalıya getirdi, postu kolay deldirmedi. Dördüncüsü Almanlar’a yanaştı ama nasıl yanaştı? sermaye ihtiyacı olan Osmanlı’nın Almanlardan sermaye alması, Osmanlı’ya İngiltere gelecekse Almanya gelsin politikası, bir denge politikası.

İki defa kral view Abdulhamit’in misafiri olarak geliyor. Osmanlı Alman ittifakı yapmak istiyorlar. Abdulhamit kabul etmiyor, eğer ittifak yaparsak diğer devletleri karşıma alırım, eğer ittifak yaparsak senin güdümüne girmek zorunda kalırız diyor. Eskiden ben, İngilizlerin Abdulhamit’i düşürmeye çalıştığını bilirdim ama son araştırmalarımdan sonra Almanya’nın bunda daha çok söz sahibi olduğunu gördüm. Almanlar Abdulhamit’i aşıp Osmanlı’da söz sahibi olamıyorlar. Burada İngilizlerin rolünü hafifletmek için söylemiyorum.

Daha sonra Abdulhamit’e iftira atıyorlar, ülkeyi karıştırdığını ve Kuran’ı Kerim’i yaktığını iddia ediyorlar. Abdulhamit kendimi savunmak istiyorum mahkeme kurun diyor ama mahkeme kuramıyorlar. Hemen Abdulhamit’in ağzını kapatmak için Selanik’e gönderiyorlar ve orada köşkte tutuyorlar. Abdulhamit kendini savunmaya kalksa mutlaka herkesi ikna ederdi çünkü her şeyin iç yüzünü biliyordu.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in