8 haziran sonrası yenilginin günah keçisini arıyorlar


adil zozaniHdp Hakkari Milletvekili Adil Zozani, Türkiye’nin durumunu değerlendirdi.

Erdoğan Ak Saray’a taşınınca etrafında kimse kalmadığını fark etti

Cumhurbaşkanı ile sayın Arınç arasındaki son polemikler 8 haziranın sonrası yenilginin günah keçisini aramaktır. Erdoğan açıkça Ak Parti’nin seçim beyannamesinden umuduğunu kestiği noktada böyle bir şeye başladı. Erdoğan seçim beyannamesinde başkanlık sistemi vurgusunun olup olmayacağı kayıgısı taşıyor. Başkanlık sisteminin Ak Parti seçim beyannamesinde yer alması gerektiği noktasında duruyor.

Ak Parti içerisinde de buna karşı ciddi bir direnç var ve başkanlık sitemi vurgusunun seçim beyannamesinde olmaması gerektiğini savunana bir kesim var. Bu savunan kesimin başında da Bülent Arınç var. Bu sisteme çok sıcak bakmadığını biliyoruz. Erdoğn Ak Saray’a taşınınca etrafının boşaldığı fark etti ve yaslanacak bir yer aradı. Bence 12 yıllık iktidarları döneminde 7 seçimi askeri vesayeti sonlandırıyoruz söylemi ile Türkiye kamuoyu önüne çıkan Erdoğan bu yalnızlaşma sürecinde yaslanack bir yer aradı ve kara harp okulundak açıklamasıyle sırtını orduya yaslanarak siyaset yapmaya başladı.

Türk demokrasisi bakımından ciddi kaygılar kamuoyunda belirmeye başladı, Erdoağan’ın bu açıklamları Türk halkının umutlarını kırmaya neden oluyor. Bunun yaratacağı tahribat sadece Ak Parti içerisinde sonuç veren bir tahribat değil Türk halkının beklentisini boşa çıkaracak bir tartışmadır. Ben bu tartışmayı çok hayra alamet bir tartışma olarak görüyorum.

İlgili>>  Türkiye'deki yargı cinayete kurban gitti

Öcalan geçmişle yüzleşmek istiyor

Hükümet çözüm sürecinde adım atmıyor, hükümetin ve Ak Parti‘nin bir direnci var biz bu direnci kırmakta zorlandık. Kapalı kapılar ardında bir direnç varken kamuoyuna çıktığında herşey güllük gülüstanlık vurgusu yapılıyor. Bu tartışmanın hayra yorulmak istenen tek yanı budur kimin çözümü engellediği ya da ağırdan aldığı bir şekilde deşifre edildi.

30 yıl bu ülkede bir kirli savaş oldu ve bu kirli savaşın ortay koyduğu bir blanço var. Bunun sorumlularının mutlak bir şekilde araştırılması gerekiyor. Kim nerede ne yaptı bilinmesi gerekiyor. Öcalan 2013 nevruzunda şuna vurgu yaptı, biz geçmişimizde yüzleşerek ve helalleşerek önümüze bakalım dedi ama maalesef geçen senelerde buna itiraz edildi. Şimdi anlaşılıyor ki kimin hakikatlerin ortaya çıkmasından imtina ettiği net bir şekilde bu tartışmalarla ortaya konulmuş oldu.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç