7 Haziran seçimlerine yabancı medya nasıl bakıyor


 

Serdar DemirtaşHürriyet Daıl News Ankara Temsilcisi Serdar Demirtaş, dünya devletlerinin Türkiye’ye bakışını ve Türkiye’ni otoriterleşmesini değerlendirdi.

Türkiye’de giderek artan bir otoriterleşme var

Dünya Türkiye’yi farklı bir göz ile değerlendiriyor, özellikle 2011 sürecinden bu yana baktığımız zaman Türkiye’de giderek artarak bir otoriterleşme eğilimleri oldu bunun da demokrasinin, özgürlüklerin kullanılması alanında net bir şekilde gösterdi onlar da bu noktaları kayıt altına getiriyorlar.

Avrupa birliği ilerleme raporu, ABD’nin insan hakları raporu, insani gelişmişlik raporu var hepsi de Türkiye’nin geriye gittiği ile ilgili bir görüş gelişmiş durumda bununda somut gerekçelerini biz kendimiz yaşıyoruz. Cumhurbaşkanı’nın son 9 aydaki süreçte bu kadar yoğun bir şekilde özellikle son 3 ay içerisinde seçim kampanyalarının girmesi ile birlikte hepimizin şaşkınlıkla karşıladığı gibi dünyada olağanüstü bir şekilde değerlendiriyor.

Anayasaya Cumhurbaşkanı seçim kampanyası yapamaz diye mi yazmalıyız

Yurt dışındaki Avrupa anayasaları bize daha çok yakın olduğunu düşündüğümüz yasalara baktığımızda orada da Cumhurbaşkanı şöyle yaparsa böyle bir yaptırım ile karışılaşır diye bir şey yok bizim ülkemizde de yok böyle bir şey. Kanun koyucular bile Cumhurbaşkanı’nın böyle yapacağını düşünmemişler. Dolayısıyla artık bizim burada karşımıza çıkan çok temel problem var. Biz her şeyi yasalarla düzenleyemeyeceğimize göre davranış örf ve adetleri içselleştirememişiz. Her şeyin yasa ile olmasını beklersek o zaman anayasaya Cumhurbaşkanı seçim kampanyası yapamaz dememiz lazım, böyle bir şeyi yazmak bile ayıptır.

Demokrasiyi yasalarla yaparsınız ama onun kalıcılığı için onun tüm topluma yayılabilmesi için o kültüründe gelişmesi lazım. Bu kültürü hep beraber gazeteciler, kanaat önderleri en başta siyasiler geliştirecek. Cumhurbaşkanı anayasayı ihlal edip böyle bir şey yaparsa bu ülkelerde hukuk devleti beklentileri daha aza iner. Bu kültürü biz yapacağız, biz yapamadığımız içinde böyle sıkıntılar ile baş başa kalıyoruz.

İlgili>>  400 Milletvekili Isranın Nedeni Ne?

Yabancı medya Türkiye’yi anlamaya çalışıyor

Yabancı medya Türkiye’yi anlamaya çalışıyor, anlaşılmaz bir süreç var Türkiye’de bu kadar büyük bir ilginin olması Cumhurbaşkanı’nın konuşmasını çevirdiğimiz koyduğumuz zaman Cumhurbaşkanı’^nın konuşmaları en çok okunanlar listesine giriyor. Geçen günkü konuşmasında, New York Times’i Cnn’i Bbc’yi Türkiye’yi zayıflatmak bölmek ve parçalamak daha sonra da yutmak isteyen bir üst aklın emirleri ile hareket eden kurumlar tarih ediyor Cumhurbaşkanı. Bunu yazıp koyduğunuz zaman en çok okunan haberler arasına giriyor.

Bu tür tartışmalar sağlıklı toplumlarda olmayan tartışmalar, klozet kapağı tartışmasını dünyaya duyurduğumuzda gerçekten ilginç bir konu oluyor. Bir Mercedes tartışmasını yazdığımızda da okunuyor. İnsanlar neden böyle bir şey konuşuluyor diye anlamaya çalışıyorlar. Türkiye AB’nin üye adayı, Nato’nun bir parçası, Avrupa Konseyi’nin kurucu üyelerinden, bu ailenin uzunca bir süre parçası olmuş bir çok meselede iş birliği bir ülke olmuş, gelinen noktayı insanlar anlamak istiyorlar.

Türkiye’de ne oldu da tartışmalar bu hale geldi diye bakıyorlar. Dünyanın 19. büyük ekonomisi bir ülke. G-20’nin dönem başkanı bir ülkede neden böyle şeyler oluyor mu diye insanlar anlamaya çalışıyorlar.
 

[infobox maintitle=”ERDOĞAN ŞİKAYET EDİLDİ” subtitle=”” bg=”white” color=”black” opacity=”off” space=”30″ link=”http://sanalulke.org/erdogan-sikayet-edildi/”]

Comments 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç