6 milyon insana Türkiye iş yaratamıyor


Selin Sayek BökeCHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Türkiye’de işsizliği ve ekonomik durgunluğu değerlendirdi.

Kamu kurumlarının uyumsuzluğu ekonomiyi etkiliyor

Mehmet Şimşek ve Ali Babacan öyle bir konuşuyorlar ki sanki 12 yıldır onlar muhalefette imiş gibi konuşuyorlar. İşsizliği çözmesi gereken onlardır. İşsizlik denen sorun makro ekonomik dengeler ile ilgili bir sorundur. Türkiye’de 3 milyona aşkın iş arıyor ama bulamıyor, 3 milyon kişi ise umudunu kaybetmiş. 6 milyon insana Türkiye iş yaratamıyor.

Bir ülkede istikrar olması lazım ki iş imkanı doğsun, şu anda kamu kurumlarının birbiri ile didişmeleri kavgaları sonucunda Türkiye’deki bütün kurumsal yapılara güvensizlik oluşmuş durumda, bunun kaynağı kötü yönetidimdir ve bunun sonucu ekonomi kötüye gidiyor. Kurumlar arasında birlik olusa Türkiye yatırım yapan bir ülkeye dönecektir.

İlgili>>  İşsizlikte son 4 yılın rekoru kırıldı

Siyasi yönetim ekonomiye yansıyor

İşsizlilk kolay çözülecek bir durum değildir ama en kolay yönlerini bile hükümet çözmek istemiyor ki zaten işsizliği çözme kaygısı taşımıyor. Türkiye ekonomisi çok güzel olabilir ama daha önce tüm kurumlara güvenmemiz gerekli. Cumhurbaşkanı kabataş olayında polise güvenmeyin diyor, bu mesajın iktidar tarafından verilmesi sebebiyle ekonomide bu yavaşlama ve durgunluk var bu da ister istemez ekonomiye yansıyor.

Faiz oldukça teknik konu ama iktisatçı olarak söylemeliyim ki eğer Cumhurbaşkanı bu açıklamaları yapmasaydı faiz indirilebilirdi. Petrol fiyatlarının düşmüş olması dolaylı olarak enflasyonu düşürebilirdi. Siyasi yönetim iyi olsaydı ekonomisi daha iyi olan bir ülke olacaktık.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç