400 vekil neden önemli


Nureddin Nebati,AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nureddin Nebati, Ak Parti’nin 400 vekilde ısrarcı olma sebeplerini sıraladı.

 
Asgari 367 milletvekili ile yeni anayasa yapılır

Türkiye’deki siyaset ortamında ortak bir düşünce oluşturup değişim gerçekleştirmiyoruz, bunu sağlayacak 400 milletvekili, asgari 367 milletvekili ile bu yasayı değiştirebiliriz. Ak parti seçmeni de şöyle düşünüyor, Ak partinin 300 milletvekili altına düşme şansı yoktur 330 geçme gibi bir hedefi vardır ve 367 ise gelebilecek en güzel sonuçlardan bir tanesidir. Chp ve Mhp’nin böyle bir hedefi yok Hdp ise acaba barajı aşabilir miyim aşamaz mıyım kaygısı içerisinde. Dolayısıyla 367 ve üzeri dendiği zaman akla gelen Ak Parti geliyor, bunu sağladığımız zaman da anayasayı değiştirecektir.

İlgili>>  Deniz Baykal: Yeni Anayasa'nın İçeriğinden Halkın Haberi Yok

367 milletvekili alan bir parti milletten aldığı yetki ile başkanlık sistemini getirebilir

Anayasanın tamamını değiştireceğiz belki bunun içerisinde başkanlık sistemi de olacak. Dolayısıyla tek bir partinin 400 vekil yakalayarak gelmiş olması milletin iradesini temsil eden bir parti olacaktır.

Ak partinin ya da herhangi partinin gelmiş olması teknik olarak her türlü anayasa değişikliği yapma hakkına sahiptir. Bu değişim meşrudur, 367 milletvekili alan bir parti milletten aldığı yetki ile başkanlık sistemini getirebilir, referanduma gitmeye gerek yoktur. 330 vekili geçtiğimiz ise referanduma gidebiliriz.

Şu anda kullandığımız anayasa da Türkiye’nin dinamiklerine yetmiyor. Türkiye parlementosunun yetkilerinden bir tanesi yeni bir anayasayı ortaya koyması lazım.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç