400 Milletvekili Isranın Nedeni Ne?


 

Barış YarkadaşGerçek Gündem’in Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Recep Tayyip Erdoğan’ın 400 milletvekili ısrarının arkasında yatan nedenler hakkında yorumda bulundu.

Bugün yaşananları Pkk’nın alan hakimiyetini sağladığını ve ateş gücünü yükselttiğini anlayabilmek için Tayyip Erdoğan’ın kişisel hırslarının ve beklentilerinin masaya yatırılması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye Türk Silahlı Kuvvetlinin tasfiyesi ve Pkk’nın alan hakimiyeti sağlaması meselesini 2007 yılında yapılan Ergenekon, Balyoz ve casusluk davası ile maruz bırakıldı. TSK belli bir plan eşliğinde bu davalar ile birlikte aslında savaşma gücünü ve kabiliyetini kaybetti, kimse kendisini kandırmasın. Bülent Arınç içeri attırdıkları paşalar ile iyi ki savaşa girmemiş demişti. Bugün TSK’nın ne alan hakimiyeti var ne de bölgeyi kontrol altına alacak gücü var çünkü başlarında deneyimli komutanlar kalmadı.

Ortadoğu’yu karıştırmak için bir işbirlikçiye ihtiyaç vardı

Türkiye 2007 yılında ordusunun tasfiyesi ile karşı karşıya bırakıldı ve bu süreç 2013 yılına kadar sürdü. Uyduruk davalar ile TSK komuta kademesinin en deneyimli isimleri tasfiye edildi. Belirli bir plan çerçevesinde 2007 yılında bu davalar başlarken ABD dış içleri bakanlığının 52 nolu bildirisi yani BOP bildirisini bir kenara koydu ve Genişletilmiş Büyük Ortadoğu ve Kuzey Afrika projesini orta koydu. Bu projeye göre, arap ülkelerinde bir isyan çıkartılacak ve bunun adına arap baharı denilecek ve Ortadoğu mezheplere göre yeniden dizayn edilecek. Bunların yapılabilmesi için bir işbirlikçi gerekiyordu bu işbirlikçi de Erdoğan’dı. Ve bu projeler için Erdoğan’ı görevlendirdiler.
Bu projenin işleyebilmesi aralarında Türkiye, Suriye, Irak, Libya’nın sınırlarının yeniden çizilebilmesi için güçlü liderlere yani elinde çok yetkisi olan liderlere ihtiyaç vardır. Bugüne kadar defalarca anlattığım ve taraflarca hiç yalanlanmayan bir bilgiyi hatırlatacağım ve 400 milletvekiline geleceğim.

İlgili>>  Terörü üretenler terörü sonlandırırlar

Erdoğan’a bölgenin lideri olacaksın denildi

Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika projesinin Akp’ye ABD ve İsrail Emre Taner aracılığı ile getirildi. Emre Taner Oslo görüşmelerini yöneten ekibin başındaydı. Emre Taner Erodoğan’a bu planı getirdiğinde ve ABD’nin bu planı uygulamak istediğini söylediğinde Erdoğan en başta bu planı riskli gördü ve bu plan uygulanamaz ve bu Türkiye’de bütün Bu planın uygulanabilmesi için Erdoğan ikna edildi. Erdoğan’a şöyle söylendi; Suriye 3’e bölünecek ve İsrail’in etrafı daha güvenli küçük devletler ile bölünecek ve sende bu bölgenin lideri olacaksın denilerek ikna edildi. Erdoğan’a başkanlık yolu açıldı, Erdoğan’ın aklına başkanlık sisteminin girmesi 2007 yılıdır. Erdoğan daha önce Belediye Başkanı iken başkanlık sistemini emperyalizm oyunu olarak görüyordu.

Erdoğan’a şu söylendi; Arap ülkelerinde ayaklanmalar olacak bu sistemler değişecek sen buranın lideri olacaksın ve belki de halifesi olacaksın denildi. Erdoğan bu şekilde ikna edilerek adına çözüm süreci denilen bu süreç başladı ve o arada Türkiye’de çözüm süreci başlarken, Libya, Irak, Mısır yönetimleri devrildi. Bu proje kapsamında Pkk ile masaya oturuldu. Erdoğan’ın ve Pkk taraflarının uzlaşabilmesi bu planın tıkır tıkır işlediğini gösterir. Suriye’nin 3’e bölünmesi ve oraya bir kürt kanalı açılması için gerekli çalışmalar yapıldı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç