2017 Yılında Türkiye Ekonomisi Nasıl Olacak?


Türkiye Genç İş Adamları Konfedirasyonu Genel Başkanı aynı zamanda Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral ile Türkiye’nin Ekonomisi değerlendirildi.

Faiz mi? kur mu?

Yüksek kur ve yüksek faiz yatırımcıyı iş dünyasını yoran en önemli faktörlerdir. Her ne kadar ihracatı yüksek olarak şirketler bundan memnun gibi gözükse de işin bütününe baktığımızda her birimiz birbirimize bağlı temsilcileriz.

Ülkemizdeki yükseliş dünya yükselişin üzerinde seyretti. Ülkemizdeki yükselmenin önüne nasıl geçeriz buna bakmamız gerekli. Güçlü TL için yapmamız gerekenler belli. İş dünyası ve vatandaşlar bunun nasıl güçleneceğini öğrendi. TL’mize sahip çıkarak dünya standartları içerisinde kalmamız çok önemli ve bu girişim iş dünyasını rahatlatacaktır.

2017’de çarklar nasıl dönecek?

Yatırıma devam edilmesi olmazsa olmazdır. Yatırım demek istihdam demektir, istihdam demek katma değerdir. Kişi başına düşen milli gelirimizi artırmak için katma değeri artırmamız çok önemli. Gençlerin fikirlerinin önü açılması, tasarımın güçlendirilmesi ekonomimizi güçlendirecektir. Fikir ile tasarlanmış işler whatsapp, twitter gibi ürünler müthiş para etmektedir, bu gibi ürünler üretmeliyiz. Gençlerimizin başka pencerelerden bakabiliyor olması lazım. Ne kadar hayal o kadar büyük katma değerdir.

Türkiye’de işsizlik var mı?

Türkiye’de işsizlik değil çalışmayan gençler var. Türkiye’deki sorun işsizlik sorunu değil, iş beğenmeme ve mesleksizlik sorunudur. Mesleksizlik ise orta ve ara eleman sorunudur. Öğrenciler yetiştirmek için gayret sarfetmiyorlar.

Gençlerimiz kendilerini çok hazırlıyorlar mı? buna bakması gerekir. Az çalışıyım çok para kazanıyım diyorlar ama böyle bir dünya yok. Yeni açtığımız fabrikaya çalışan bulabilmek için işkur, kariyer.net gibi yerlerden araştırma yaptık bulamayınca kendi sosyal medya hesaplarımdan çalışacak eleman aradık. Durum böyle iken işsizlik var demek mümkün müdür? Gençlerimizin çalışması ve çalışmayı sevmesi lazım. Az çalışıp çok para kazanmak diye bir şey yok.

Net olarak söylüyorum ülkemizde iş beğenmeme sorunu var. İşsizlik şu an 11.3 bu arakamın tek haneli rakama inmesi gerekir. Şirketlerin talep sayısı 8 bin, çalışmak isteyen ise 4 bin kişi var. Aradaki 4 bin kişi ise iş beğenmiyor ve çalışma saatlerini beğenmiyorlar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç