2016’da Türkiye ekonomisini neler bekliyor?


2015 yılındaki performans çok fena bir performans değildi. Büyümede beklentiler sene sonuna doğru toparlandı sonuçta yüzde 4’lük bir performans oldu. Bu durum kötü zamanın iyi performansı demektir.

2016’da bu kadar zorlu bir süreç yaşamayabiliriz. Tek koşulumuz jeopolitik risklerimizin artmaması. Etrafımızdaki ticari ilişkilerde bulunduğumuz sorunlarımız artarsa veya yenileri eklenirse daralan ekonomide daha kötü noktalara gidebiliriz. Bu da ekonominin biraz daha yavaşlamasına nenden olur. Jeopolitik konumumuzdan dolayı riski saymazsak 2016’da daha iyi bir yıl olabileceği beklenmektedir.

2016’da petrol fiyatları para piyasalarını nasıl etkiler?

2015 yılında petrolde yüzde 35’lik bir düşüş var ve bu çok ciddi bir düşüş. Bu henüz dünya piyasasında etkisini göstermedi. Fiyatlar bu şekilde düşmeye devam ederse, ülke ekonomilerinde ve finansal piyasalarda etkisini gösterecek. Petrol ihraç eden ülkelerde petrol fiyatının düşüyor olması bu ülkelerin bütçelerini sarsmaya çok yakın.i

Suudi Arabistan’da ciddi sıkıntılar olabilir, Rusya’da sıkıntılar var yaşanıyor, ilaveten petrol fiyatının gerilemesi bu ülkelerdeki küçülmenin daha vahim sonuçlarını yaşatabilir. Finansal piyasalardaki etkisi ise bu ülkelerde yaşanan petrol fiyatının gerilemesinden kaynaklı rahatsızlıklar finansal piyasaları da rahatsız eder. Çünkü bu ülkelerin çoğu gelişmekte olan ülkeler bu ülkelerde sıkıntı olursa örneğin Brezilya, hem petrol fiyatı geriliyor, hem ülke içerisinde siyasi belirsizlik var. Rayting kurumları bu ülkelerin notunu düşürmekte hiç yavaş davranmıyorlar. Böyle bir tehlike var. Bu tehlike bizim içinde doğrudan olmasa bile gelişen ülke içerisinde olduğumuz dolaylı yoldan etkilenebiliriz.

İlgili>>  Türk Ekonomisinde Neler Oluyor

2016’da yatırım için öne çıkan sektörler nelerdir?

Hisse senedi piyasalarında çok umutlu olmayınca mecburen sektör seçmekte zorlanılıyor. Yatırım yapılması en makül sektör bankacılık olarak gözüküyor. Sektör temsilcileri konuşmalarından aynı sonucu görüyoruz, banka hisseleri oldukça ucuz. 2016’da finans piyasalarında bankacılık sektöründe bir toparlanma olmadığı sürece piyasanın genelindeki toparlanmalar olmayacaktır.

2016’da yine gayrimenkul performansı olabilir. Bu da çimento sektöründe fena olamayan bir toparlanma olabilir.

2016’da küresel ekonomik kriz bekleniyor mu?

Kriz 2008’den beri yaşanıyor. Yani bir kriz var ise bu yeni bir kriz değildir. Belki evre değiştiren bir kriz olabilir. Fakat şu karıştırılmaktadır; kriz başka bir şeydir, durgunluk başka bir şeydir. Biz bir durgunluk yaşıyoruz şu anda. Geçmiş döneme bakıldığında bu durgunluğu kötümser göz ile kriz olarak yorumlanabilir. Teknik tabir ile yaşanılanlar kriz değil.

Dünyanın büyüme beklentilerine baktığımız zaman vasat bir büyüme var. Vasat büyüme küçülme demek değildir. Bu da kriz demek değildir. Eski büyümenin uzağındayız, 2016’da da eski büyümelerin uzağında olacağız. Hem Çin’in o eski büyümelerden uzak olmasının etkisi var. Hala da toparlanamayan euro bölgesi var. Kriz değil ama durgunluğu bir müddet yaşamaya devam edeceğiz.

Kaynak: Ankara nakliyat

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç