2016 Dünya uyuşturucu raporu


 

2016 dünya uyuşturucu raporu açıklandı. Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve BM uluslararası uyuşturucu kontrol kurulu üyesi Prof. Dr. Sevil Atasoy rapor ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

26 Haziran dünya uyuşturucu kullanımı ile kaçakçılığı ile mücadele günü. Bu tarihte BM uyuşturucu kullanımına dair raporunu açıkladı.

Prof. Dr.Sevil Atasoy’un değerlendirmesi şu şekilde;

sevil atasoyAtasoy, raporun 2030 yılına kadar ülkelerin önüne 10 yıl hedefli bir çalışma takvimi koyduğunu söyledi. Rapor sadece uyuşturucu ile kısıtlı kalmayıp, kaçakçılık ve terör suçlarının önüne geçilmesini önermektedir dedi.

Uyuşturucu kullanımında talebi azaltmaya önem verilmesinin altının çizilmesi gerektiğini belirtti. Raporda reçeteye tabi ilaçların denetimi ile çocuklar ile kadınların oluşturuğu riskli topluluklara yönelik önlemlere dikkat çekildiğini söyledi. Gerek önlem gerekse tedavi de kullanılacak yöntemlerin mutlaka kanıta dayalı olması gerektiğini belirtti.

İlgili>>  Uyuşturucu Yüzünden Tanınmaz Hale Gelen Ünlüler

Açıklanan uyuşturucu raporunda Dünya Sağlık Örgütü ve BM; HİV, AIDS ortak programı tarafından geliştirilen kritik standart ve teknik rehbere uyulması gerektiği, arz ve taleple mücadelenin dengeli politikalar ile yürütülmesi öngörülüyor ifadelerini kullandı.

Atasoy, raporda 17 hedef belirleyerek ülkelerin önüne çalışma takvimi koyduğunu da belirtti.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç