2015 YGS Soruları Yayınlanacak Mı?


Selçuk PEHLİVANOĞLU2 milyon 126 öğrenci için pazar büyük gün malüm sınav var. Ösym yargı kararına rağmen soruların sadece yüzde 20’sini açıklama kararı aldı. Ösym soruları havuzda biriktirmek için böyle bir karar aldığını açıkladı. TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivan YGS’de yüzde 20 sıkıntısı hakkında yorum yaptı.

Ösym’nin yaptığı üniversitesine sınavına giriş sınavı sıradan bir sınav değildir, bu sınav atlama tahtası olan bir sınavdır. Bu sınav yüzünden toplumu yarısının ruh hali bozulmuştur. Bu sınavı gerçekleştirenlern de bu sınavın güvenliğini çok iyi sağlaması gereklidir.

Neden Ösym bu sınavları bilgi edinme kanunun dışında bıraktı

Sorulmuş sorunun gizliliği olamaz. Bu söz konusu değildir. Soruların gizliliği yoksa Ösym bu soruları neden saklama ihtiyacı duyar bunun mantıklı bir açıklaması olamaz.

Amerika, Hindistan, İngiltere sınavları gizlemiyor. Ösym gibi bir kurumun soru üretme tekniğinde bir sorunu varsa bunu açıkça söylemesi lazımdır. Böyle yaparak öğrenciler ve veliler bin tane soru sorarlar. Soruları soruyorlar ve sonra soru kitapçığını görmek için 50 Tl yatıracaksın, eğer itiraz edersen 20 TL yatıracaksın diyorlar. Bu devlet güçlü bir devlettir sorulara ulaşmak için maddi engeller konması vicdan ile bağdaşmaz.

İlgili>>  Ösym önünde zincirli eylem

Demokratik ülkelerde sorular açıklanır

Demokratik ülkelerin hepsinde sorular açıklanır. Niye soruları toplumdan gizlemeye çalışıyorlar bunun bir anlamı olması lazım. Bu sorular ile ilgili yanlışlıklar varsa hukuki haklar aranmasın ya da bu sorular çalınırsa fark edilmesin gibi sorular geliyor insanın aklına.

Ösym soru üretemiyorsa, soru çeşiti sağlayamıyorsanız böyle zor bir sınava talip olmayacaksınız. Ösym’ye herkes güvenmesi gereklidir bizde buna sahip çıkmalıyız ama Ösym ilk önce bunu kendi yapması lazımdır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç