2015 Türkiye Uyuşturucu Raporu


sevil atasoyBM raporuna göre uyuşturucu kullanımı arttı, kullanım yaşı düştü. Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy, Türkiye’nin ve dünyanın uyuşturucu raporunu yorumladı.

200 bin kişi madde bağımlılığı nedeniyle öldü

Geçtiğimiz yıl 1 yıl içerisinde en az madde kullananların sayısı 200 milyonu açtı yine dünya genelinde 25 milyon kişi bağımlı olarak kabul ediliyor 200 bin kişi de madde bağlantılı nedenle doğrudan ya da dolaylı olarak öldü.

Bütün dünyada madde kullanımı yaşı düşmekte Türkiye’de de düşmekte ve ne yazık ki bütün dünyada geleneksel uyuşturucularının yerini tam olarak alamazsa bile sentetik uyuşturucular ülkemizde de olduğu gibi toplumların sağlığını tehdit eder boyuta geldi.

Damar içi madde kullanımı dünyanın sadece belirli bölgelerinde kaldı. Bu bölgelerde de çok ciddi bir biçimde HIV ve buna bağlı olarak AIDS sorunları hala yaşanmaya devam ediyor enjektör paylaşımı yüzünden ama gelişmiş ülkelerde bu teknikler artık ortadan kalkıyor onun yerine başka yöntemlerle madde kullanılıyor.

Devletlerin uyuşturucu kullanımına bakışı

Dünyanın bazı ülkeleri özellikle ABD bir tarihte çok sert uyuşturucu ile mücadele yanlısı ülke iken bu konuda BM inanılmaz mali fonlar aktarırken şimdi 4 eyaletinde esrarı serbest bırakmakla ve yapılan anketlerin hemen tamamında toplumun yüzde 50’sinin esrarın serbest bırakılmasını istediği hale dönüştü. Latin Amerika ülkeleri de uyuşturucu maddelerin serbest bırakılması için lobi faaliyetinde bulunuyorlar. Uruguay serbest bıraktı AB ülkelerinin büyük bir bölümünde kullanım serbest. Portekiz’de bütün uyuşturucuların kullanımı serbest. Serberst bırakmak demek ama satışı hala çok ağır cezalandırılıyor. Bu demektir ki kişileri tedarik almaya kayıt altına almaya çalışıyor. Başıboş bırakılmış ilgilenilmemiş, dışlanmış madde bağımlılarının aslında topluma çok daha farklı bir biçimde zarar verdiğini biliyoruz ve gördük. Bunları göz dağı vermek için idam eden İran, Çin, Suudi Arabistan gibi davranmaktan ziyade madde bağımlılarını tedavi yapmak için uğraşıyorlar. Bugün İran’da hala madde kullanımı yaygın, birilerini öldürmek başkalarının tedavi olmasını engellemiyor ama o kişiyi tedaviye alırsanız eğer o kişi bir canlı olmaktan çıkartıyorsunuz çünkü her madde bağımlısı kendisine yeni yandaşlar bulmak için uğraşır.

İlgili>>  Uyuşturucu Madde Kullananlar Nasıl Anlaşılır?

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç