2015 seçimlerinde seçmen ne demek istedi


abdüllatif şenerAk Parti kurucularından, eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 2015 haziran seçimlerinden sonra Türkiye’nin durumunu değerlendirdi.

Türkiye’de bir kaos ortamından bahsetmeye gerek yok, henüz daha işin başındayız, meclis toplanmadı ve milletvekilleri henüz yemine etmediler. Şu an süreç normal bir şekilde gidiyor. Piyasalarda bile rahatlama oldu. Seçimin arkasından tek başına iktidar yok diye birden borsa düştü döviz yükselti fakat seçimden sonraki haftanın sonuna doğru yavaş yavaş tekrar seçim öncesi dengelerin kurulmaya başladığını görüyoruz. Şu anda ülkemizde olağanüstü bir durumun olduğunu düşünmüyorum. Seçim sonuçlarını hangi partiye oy verirse verirsin bütün seçmenlerin sonuçları kabullendiğini ve daha sağlıklı düşünüldüğünü görüyorum.

Seçmen ne demek istedi

Halk verdiği oylar ile neyi anlatmaya çalışıyor siyasi partilere derseniz, her şeyden önce artık tek parti iktidarını istemiyorum dedi. 2002 yılından itibaren tek başına iktidar olan Ak Parti artık yaptığı yanlışların hesabını vermeyen siyasi bir iktidara dönüşmüştü. Seçmen bundan rahatsızlık duydu, hayır eğer bu ülkede demokrasi var ise halkın iradesi iktidarı belirliyor ise veraseten kimse iktidar gücünü devralamıyorsa herkes sonunda hesap verir ve yönetim şeffaf olur. Artık şeffaflık göremiyoruz, bunu değişmesi lazım, bunun değişmesi için hiç bir partinin tak başına iktidar olmaması lazım dedi ve iktidar partisinden oylarını çekti.

İlgili>>  MHP iktidara gelirse nasıl bir Türkiye vaad ediyor?

Seçmen muhalefet partilerinin oyunu da düşürdü, bunu kimse telafuz etmiyor ama Chp ve Mhp’de oy azalması var. 2011 seçimlerine göre değerlendirme yaparsanız bu sonuca ulaşabiliyorsanız. 2014’teki yerel oy ile kıyasladığınız zaman Mhp’nin oyların yüzde 1’lik bir düşüş var. Hdp hariç bütün partilerde en fazla oy kaybı Ak Parti’de olmak kaybı ile oy düşüşü var. Bunu bütün partilerin değerlendirmesi lazım demek ki seçmen bazı sinyaller vermeye çalışıyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç