2015 çözümde final yılı mı?


Cevat ÖNEŞEski MİT Müsteşar Yrd. Cevat ÖNEŞ çözüm süreci ve kürt sorununu ele aldı.

Analizlerimi emeklilikten sonra sadece demokrasi insan hakları, eşitlik gibi kavramlar çerçevesinde Türkiye ve Türkiye toplumunun ihtiyaç duyduğu ihtiyacı sebebiyle analizlere bu çerçevede bakmaya çalışıyorum.

Kürt sorunu ile terör sorunu paralel düşünülmesi gerekir

Çözüm sürecinin genel çerçevesini bir çizmek lazım, bu sürecin sonunda ne elde edilmek istenmektedir. Çözüm süreci ile nasıl bir yük atılacaktır. Süreç 1980 yıllardan itibaren Pkk’nın silah bırakması sağlamaya yönelik bir harekettir. Türkiye kürt sorununu çözmediği için terör sorun hale gelmiştir. Kürt sorunu ile terör sorunu paralel düşünülmesi gereken bir durumdur. Silah bırakmak kolay bir mesele değildir, Türkiye’nin eksik demokrasisi hep sorunları geciktirmiştir.

Pkk martta silah bırakacak mı?

Pkk’nın martta silah bırakacağını zannetmiyorum, belki resmi bir ateşkes sürecinin tekrar açıklanarak bu sürece yeni bir dinamik kazandırır.

Siyasi partilerin seçim süreci içerisinde Ak partinin ve muhalefetin bu konuda yapacağı probaganda ve istismarı en aza indirmesi gerekir. Çözüm sürecini müzakere sürecine evrilmesi gibi bir strateci üretmesi gerekli. Meselenin gerçek boyutunu görmek, özellikle Ortadoğu üzerindeki bölünmeleri dikkate almak gerekir.

İlgili>>  Derin Devlet Tarafından Kontrol Edilen PKK var

Öcalan silahları bırakın dese dahi bırakmazlar

Öcalan’dan istenebilecek şey silahların bırakması meselesinin demokrasi çözümünü en etkili biçimde kullanması gerekli. Öcalan silahları bırakın dese dahi bırakmazlar. Bu meselenin bir ayağı demokratikleşme ve anayasal değiştirme süreci hızlandırmasıdır. Devlet demokrasi adımalarını geliştirecek ve buna paralel olarak silahların bırakılması meselesi gündeme zaten gelir.

Seçimlerde en önemli tartışma konusu yeni bir anayasa ve Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap veren bir anayasa. Bu anayasanın temel kriterlerinin somutlaşması ve kürt sorununu çözmek için bir fırsattır. Eşit vatandaşlık kavramının anayasal felsefe içinde hayata geçilmesi ve somutlaştırması gereklidir. Kürt siyasi hareketinin önemsediği demokratik özerklik meselesi var. Bu konuların yeni anayasada açıkça belirtilmesi gereklidir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç