2014’te neler yaşandı


year-2014-boxes

2014’te derlenen haberler, kimisi çok büyük bir gelişme. Kimisi büyük gelişmelerin ardından veya sonrasından artçı deprem gibi.

01 Ocak 2014 Çarşamba
Burhan kuzu 2 binlik fişleme ile ilgili konuştu ve 700’e yakın emniyet mensubu durduk yere değişmez dedi. Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, aralarında akademisyen, işadamı, gazeteci, savcı ve polislerin de bulunduğu 2 bin kişilik bir istihbarat raporunun Başbakan’a sunulduğunu yazdı. Kuzu’nun sözleri, 2010 Referandumu’yla anayasal suç haline gelen fişlemelerin itirafı ve operasyon iması olarak yorumlandı.

17 Ocak 2014 Cuma
AK Parti Zonguldak Milletvekili Ulupınar, “Gezi olayları nasıl ağaç meselesi değilse bu ilk olay da ayakkabı kutusu meselesi değil.” dedi.

13 Şubat 2014 Perşembe
Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, ağzını bantlayarak, Genel Kurul görüşmelerinin TBMM TV’de yayınlanmamasını protesto etti. Konuşarak derdini anlatamayan muhalef milletvekili susarak şansını denedi.

04 Mart 2014 Salı
Oscar’da Ellen Degeneres’ın çektiği selfie pozu rekor kırarken törenin sponsoru Samsung, viral reklamından dolayı 3 milyon dolar bağış yapacak.

12 Mart 2014 Cuma
Paralel yapı ne zaman fark edildi. Başbakan Erdoğan paralel yapıyı mit müsteşarımız gözaltına alınacak iddialarından sonra ve sözde oslo görüşmelerinden sonra fark ettik.

24 Nisan 2014 Perşembe
Ankara Barosu avukatlarından Sedat Vural, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına izin verilmemesi üzerine Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptı.

14 Mayıs 2014 Çarşamba
Beypazarı ilçesindeki maden ocaklarında çalışan bir grup işçi, Soma’daki facia nedeniyle eylem yaptı.Atatürk Parkı’ndaki anıtın önünde oturma eylemi yapan işçilere, CHP İlçe Başkanı Ali Uysal da destek verdi.Uysal, yaptığı açıklamada, ölen işçilere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır diledi.

04 Haziran 2014 Çarşamba
Mısır’da askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, barışçıl beyaz devrim mücadelesine devam çağrısında bulundu.

28 Haziran 2014 Cumartesi
Ramazan’ın ilk iftarını İstiklal Caddesi’nde kurdukları ‘Yeryüzü Sofrası’nda açmak isteyen Antikapitalist Müslümanlara polis izin vermezken, zaman zaman arbede yaşandı.

07 Temmuz 2014 Pazartesi
Galatasaray Kulübü, İtalyan teknik direktör Cesare Prandelli ile anlaşmanın detaylarını açıkladı.

10 Temmuz 2014 Perşembe
Geçen yıl Eskişehir’de Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından yaptırılan anıt mezarında anıldı.

02 Ağustos 2014 Cumartesi
Yurdun tüm bölgelerinde derecelerin 5 derece yükselme sonucu uzmanlardan gündüz saatlerinde dışarı çıkmayın uyarısı
yapıldı.

13 Eylül 2014 Cumartesi
İran Meclis Başkanı Ali Laricani, ABD’nin IŞİD’le mücadele stratejisinde örgütün Suriye’deki mevzilerinin vurulmasına yeşil ışık yakmasını eleştirdi.

05 Ekim 2014 Pazar
aşbakan Yardımcısı Arınç: (4)- “(Kimse Yok mu Derneği) İki Mülkiye müfettişi, üç denetçi tarafından yapılan incelemelerde, mevzuata aykırı olarak çalıştığı tespit edilmiş.

07 Kasım 2014 Cuma
Manisa’nın Soma İlçesi, Yırca Mahallesi’nde, yapılacak termik santral için zeytin ağaçlarını kesen Kolin Grubu’nun özel güvenlik görevlileri tarafından darp edilip, elleri kelepçelenerek, 5 saat boyunca rehin tutulduğunu ileri süren Manisa Barosu Çevre Komisyonu Üyesi Avukat Hasan Namak, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

29 Kasım 2014 Cumartesi
Papa Francesco, Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaret ediyor. Papa, saat 18.00 sıralarında patrikhaneye geldi. Papa Francesco, Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından karşılandı.

14 Aralık 2014 Pazar
Paralel yapı’ iddialarına ilişkin gözaltına alınan Gazeteci Fahri Sarrafolu, sağlık kontrolünden geçirildi.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in