2 Yaş Sendromu Nedir?


 

Çocuklar doğduklarından yetişkin oluncaya kadar çeşitli gelişim dönemlerinden geçerler. Bunlardan özellikle 1 – 1.5 yaş zaman süreci çocuğun daha çok anne ile çocuğun bağlanmasının gerçekleştiği, temel güven duygusunun geliştiği, çocuğun kendi ihtiyaçlarının karşıdaki tarafından algılamasının yapıldığı ve çocuğun kendi ihtiyaçlarının farkındalığına vardığı dönemdir. 2 yaş ve 3 yaş civarı çocukta birçok beceri gelişmiştir, koşabilir, merdivenden inip çıkabilir, tuvaletini kontrol edebilir, isteklerinin hakkında karar verme becerisini fark eder. Tüm bunlar çocuğun inatçı olmasınıda beraberinde getirir. Çocuk istekleri konusunda ben yaparım, ben bilirim gibi davranışları sergilemeye başlar, belirli bir kıyafeti giymekte, belirli eşyaları kullanmakta ısrar edebilir ve annelere zorluk çıkarabilir, uygun olmayan ortamlarda uygun olmayan kıyafetler giyebilir, belirli oyuncakları yanında götürmek isteyebilir.

İlgili>>  En Sorunlu 5 Anne Baba Tipi

Anneler 2 yaşındaki çocuklarda böyle isteklerin olmasının normal olduğunu bilmesi ve sabırlı davranması gerektiğini bilmesi gerekir. Özellikle ilk annelik dönemi olan annelerde bu dönem biraz daha zorlayıcı olabilir, ancak sabırlı olmak lazımdır. Çocuğun bu tip davranışlarının geçici bir dönemin göstergesi olduğunu bilmesi ve zamanla bunların daha azalacağını inatçılığının azalacağını bilmesi gerekir.

Bazı çocukların 2 yaş sendromu biraz daha fazla olabilir, günlük yaşamı zorlayıcı olabilir. Eğer baş edilmeyecek bir durumda iseniz yardım almaktan kaçınmamalısıız. Bu yaş dönemindeki çocukların belirli şeylere takıntı göstermesi, kendi karar verme yönündeki ısrarı normaldir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç