15 Temmuz Darbesinin Arkasında ABD Mi Var?


 

john bassABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Türkiye’deki askeri darbe girişiminden ABD’nin haberi var mıydı ve Fethullah Gülen iade edilecek mi sorularına yanıt verdi.

Türk medyasında bazı tedirginlikler, ABD Hükümeti darbe olmadan önce ne bir bilgisi vardır ne yönetti, ne de 15 Temmuz darbesinin arkasındaydı. Darbe ile ilgili ilk bilgimiz uçakların şehir merkezin üzerinden alçak uçuş yaparken ve şehir merkezindeki bazı binaların helikopterden ateş ederken aldık ilk bilgiyi. Bir süre boyunca da ne olduğunu bilemedik.

ABD, Erdoğan’ı öldürmek istedi mi?

Bu suçlamaları kesinlikle hiçbir gerçek tarafından desteklenmediğini söylemek istiyorum ve olağandışı buluyorum bunları. ABD bu olayı kesinlikle desteklemedi ve bununla ilgili bir bilgisi yoktu. Türkiye’de demokrasi ile seçilen bir yönetimin devrilmesini istemeyiz.

İlgili>>  ABD'de Süleyman Şah Açıklaması

ABD’de herhangi bir konu ile ilgili sürekli spekülasyonlar yapan insanlar var ve medyada insanlar spekülasyonlar yapma serbestliğine ve eleştiri yönetme serbestliğine sahiptir.

fethullah gülenFetullah Gülen iade edilecek mi?

ABD hükümeti Fethullah Gülen ile veya onun organizasyonu ile çalışmıyor veya onunla doğrudan bir bilgilenme durumu yok. Türk hükümetinin göndermiş olduğu iade dosyasının adalet bakanlığının yetkili bakanlığı tarafından bu dosyaya bakılacağına, kanıtların değerlendirileceğine inanıyorum. Eğer dosya içerisinde güçlü bir dava var ise bizde buna uygun hareket edeceğimizden eminim.

Bu sürecin neden bu kadar uzun sürdüğüne baktığımızda, bizler Türk hükümetinden Gülen’e karşı davalarını açıklayan bir dosya beklemekteydik. 15 Temmuz günü yapılan darbede sempatizanların da darbeye katılması ile bundan sorumlu olanları adalet karşına getirilmesini destekliyoruz. Bunun hukuka uygun süreçler yolu ile gerçekleşmesini bekliyoruz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç