1 Mayıs kan ve emek ile kazanılmış bir mücadelenin bayramıdır


enver ayseverGazeteci yazar Enver Aysever 1 Mayıs kutlamaları hakkında yorumlarını paylaştı.

1 mayısın don bir kaç yılını iyi hatırlamamız gerektiğini düşünüyorum. Taksim meydanının gerçek adı olan 1 mayıs meydanı yeniden aslına rücu etmişti. Bazı şeyleri çok iyi anlamamız gerekiyor. Bir kaç soruyu sormamız gerekiyor ve cevabını vermemiz gerekiyor. İnsanlar diyorlar ki memleketin başka bir meydanı yok mu niye taksim diyorlar. Bunu Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olupta bu soruyu sormak ayıp. Birazcık yakın tarihi okusanız bunun ne anlama geldiğini insanlık ve Türkiye için önemini anlarsınız.

1 mayıs bayram deniliyor ama kan ile emek ile kazanılmış bir mücadelenin bayramıdır. Dünyada işçi tarifi de değişti daha geniş kitlelere hitap ediliyor. Tüm dünya da birinci sınıf yurttaş olmak yani zengin yoksul ayırımı olmadan, sınıfsal olarak başka sınıfta olsanız sizinde olacağınız anlamına gelir. Her türlü pis işi yaptırdığınız insanı hayatının bir gününde pek çok insan çöp topluyor ve kanalizasyon temizliyor bizler için oluyor bunlar. Bu insanlar kıyafetlerini temiz temiz giyip Çankaya’da Etilerler’de, Nişantaşında olması gerekir ve bu eşit insan olmak anlamına gelir.

İlgili>>  Bariyer meydanı

 

1 mayıs.

 

Dil çok önemli, gösteri Türkiye’de negatif olarak algılanıyor halbuki gösterici dediğini toplumun sigortasıdır. Toplumun tepki vermesidir, eylem ile birlikte taleplerini dile getirirler ama meşru zeminde. Örgüt değince örgütlü toplum olmayı savunuyoruz. Hiç bir sultana, padişaha, şeyhe boyun değmeyen insanlardır örgtütlü olmak.

Bir ülkede yaşıyorsanız 15 yıl önce yada 30 yıl öncenin unutulmaması gerektiğini önemsiyoruz. Disk dediğimiz sendika çok büyük zorbalık yaşamıştır, kendi başkanını kimler tarafından öldürüldüğü belli ama adı faili meçhul olarak kurban vermiş. Daha sonra malına mülküne her şeyine el konmuş küresel bir saldırıdan bedel ödemiş bir kurum. Bu insanlar arkadaşlarını, başkanlarını anmazsa zaten bu insanlar, insanlıklarını sorgulattırırlar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç